KONTAKTNÍ IMPROVIZACE

Pravidelné lekce (říjen-květen): Pondělí od 19:30 (90 minut)

Kurz je vhodný pro všechny, kteří chtějí rozbourat své pohybové stereotypy a lépe vnímat sebe i ostatní, naučit se a užít si vědomý kontakt s partnerem a zažít neobyčejnou pohybovou harmonii.
 
Učím kontaktní improvizaci od základu a do hloubky, jedná se tedy především o rozvoj citlivosti a vědomí (vůči sobě i okolí), o komunikaci, o vztazích a o vnitřní práci, která se postupně rozvíjí směrem ven, k partnerovi.
 
Náplň:
  • Kontakt s ostatními - využití tlaku a předávání váhy
  • Techniky jednoduchých zvedaček a jejich přirozené zakomponování do improvizace
  • Objevování možností pohybu a kontaktu
  • Posilování a protahování těla, tak aby bylo připraveno na kontakt
  • Prozkoumávání základních principů kontaktního pohybu
  • Práce s pozorností, koordinací, tlakem, uvolněním, gravitací apod.
  • Techniky zcitlivující vnímání sebe i druhého člověka
  • Cvičení důvěry a práce s centrem těla
Hlavním cílem je rozvoj povědomí o vlastním těle a možnostech v kontaktu s druhými.

Na lekcích se setkáte s rozmanitou kombinací technik a principů, které rozšiřují vědomí tanečníků a podporují rozvoj vnímání, sebeuvědomění, kontaktu a kreativity.

 

O čem ta kontaktní improvizace vlastně je?

Jedná se o tanec či pohyb s partnerem založený na práci s váhou, rovnováhou a vzájemné podpoře. Nejedná se ale o tanec podobný tancům společenským - není zde žádné předepsané držení ani kroky... Jsou tu jen dva lidé (nebo více) ve vzájemném vztahu, který se organicky proměňuje a vyvíjí nebo zaniká podle toho, co je zrovna jejich cílem. Kontaktní improvizace umožňuje projevovat naši přirozenost a reagovat spontánně na aktuální pohnutky a situaci.

Tento systém jedinečným způsobem propojuje posilování celého těla, rozvoj vztahů mezi lidmi, reflexy (zapojuje spodní mozek) a zcela odlišné vnímání situace, prostoru, času i sebe sama. Umocňuje bytí tady a teď.

 

Jak to vypadá v praxi?

Na lekcích prozkoumáváme vlastní akce a reakce, vnímání svého těla v širších souvislostech a více do hloubky, abychom byli schopní vědomého kontaktu s partnerem, a tak si více užíli vše, co se v okamžiku kontaktu odehrává.

Lidem se často stává, že zažijí pocit plynutí a harmonie, který se podobá svobodě při létání nebo plavání v moři. Díky tanečnímu partnerovi se totiž můžeme dostat do pozic a stavů, do kterých bychom se sami nikdy dostat nemohli.

Velmi brzy zjistíte, že s tanečním vztahem v kontaktní improvizaci je to stejné jako s jakýmkoli jiným vztahem v běžném životě. Díky fyzickým cvičením se můžeme naučit zdokonalovat se v oblastech, kde cítíme nejistotu v běžném životě (důvěra, dominance, submise..), a můžeme tak jemně a přitom znatelně ovlivňovat a kultivovat svoje projevy i mimo taneční parket.

 

Pro koho je kontaktní improvizace vhodná?

Na první pohled by se mohlo zdát, že je to cvičení jako dělané pro páry a jejich vzájemné naladění a harmonizaci, protože když to ladí v tanci, tak to ladí i v životě a naopak, ale není to jediné a dokonce ani hlavní téma.

Kontaktní improvizace je vhodná pro každého, kdo rád komunikuje s ostatními lidmi nebo kdo se to chce naučit nebo se v tom zdokonalit. Je to aktivita vhodná pro všechny, kteří chtějí rozpohybovat své tělo, rozbourat své pohybové stereotypy, rozpustit své strachy ze sociální interake a z doteku a lépe, intenzivněji vnímat sebe i ostatní.

Kontatktní pohyb Vám dopomůže k zcitlivění vnímání druhých i sebe, přinese Vám novou fyzickou zkušenost a v neposlední řadě příjemný pocit z pohybu a uvolnění.

Individuální lekce

Pokud si chcete vyzkoušet nějakou konkrétní techniku více do hloubky, nebo se Vám prostě jen nechce kontaktovat s více lidmi na sále a je Vám příjemnější pracovat pouze s jedním partnerem, tak můžete využít nabídky individuální lekce, kterou mohu přizpůsobit Vašim požadavkům i zkušenostem (je možné se domluvit i pokud s KI teprve chcete začít).

Kontaktní improvizace