Co jsem se naučila na tantra festivalu a nebylo předmětem přednášek ani workshopů?

23.11.2016 09:40

Co mi pomáhá zůstat v klidu, užívat si to, co se děje, a zbytečné se nerozčilovat? Sdílím pár postřehů, které se mi zvýraznily po listopadovém tantra festivalu.

 

Vždycky, když jsem na nějakém vícehodinovém - vícedenním semináři, tak se mi rozšiřuje vědomí. Podle druhu semináře se moje pozornost zaměřuje buď dovnitř nebo ven, na tělo nebo na energie, vztahy. Zcitliví se mi smyslové vnímání a trochu lépe vidím a chápu souvislosti. Můžu nechávat věci v pohybu – nemusím je hned všechny označovat, ohraničovat ani se vůči nim vymezovat.

Připadá mi to geniální, protože se mi nemůže stát, že bych se nudila nebo byla nespokojená. To mě opravdu hodně baví. V “běžnému režimu” se tomu stavu jen horkotěžko přibližuju, ale jsem na cestě ;-). Je to tím, že v tom “běžnému režimu” spoustu věci/myšlenek/podnětů/učení prostě míjím. Většinou kvůli jiným podnětům a taky kvůli té šílené snaze (nebo snad zvyku) všemu rozumět a všechno nějak uchopit.

Ale když už jsem někde celý den “zavřená” na semináři, tak si volím možnost si to užít. Říkám si:”Hej, zlato, když už do sebe investuješ ten čas, energii a peníze, tak to nenech vyšumět.” A tak nenechávám. Už mi to jde skoro samo. Na Tantra festivalu jsem si to krásné zvědomila.

Co mi pomáhá se do stavu rozšířeného vědomí dostat:
 • Možnost sedět na zemi a aspoň chvíli si sednout do meditace – vlastně už jen stačí vzpřímený sed v lotosu a tělo už reaguje na psycho-fyzickou stopu a ladí mě na pozitivní vlnu.
 • Možnost méně mluvit – zase stačí chvilka poctivého ztišení – takové vyvětrání hlavy.
 • Možnost pozorovat a naslouchat – když mám čas a prostor nebýt pořád jen v akci, když je možnost stát se zúčastněným pozorovatelem.

 

A cože jsem se to naučila?

Že moji spokojenost určují moje rozhodnutí
 • Když se mi nějaká část semináře nelíbí, tak si prostě vezmu možnost se neúčastnit.
 • Když mě něco nebaví, tak můžu rozšířit pozornost na další témata a rozměry situace - to mě zaručeně zabaví.
Že na každém semináři se najde aspoň jeden energetický upír, který potřebuje vysávat energii skupiny a bere si co nejvíc pozornosti.
 • Používá k tomu buď dotazy, které nemají hlavu ani patu, jsou šíleně dlouhé a jsou to takové ty maskované názory, kdy se chce upír blýsknout, že tomu taky rozumí.
 • Občas použije nějaké vhodné nebo nevhodné emocionální téma, kterým v ostatních zkouší vydolovat lítost nebo zděšení.
 • A někdy prostě jen šíleně moc o čemkoli mluví.
Že jsme každý opravdu jiný.
 • A já potřebuju být pokorná, trpělivá a přijímající, abych s některými lidmi mohla v pohodě komunikovat a nevyšilovala jsem z toho, že nemají stejný postoj, vědomí a projevování jako já :-)
Že moje chování není nejlepší.
 • Je sice vysoce pravděpodobně nejlepší pro mě v tu chvíli, ale nejspíš ne obecně a už vůbec není nejlepší pro ostatní lidi.
 • Nesoudím, nehodnotím. Místo toho se starám sama o sebe - o to, aby mi bylo dobře.
Že mi může být jedno, když se někdo na něco zeptá.
 • V minulosti jsem se pod vlivem lektorské praxe dostala do stavu, kdy jsem měla pocit, že musím být vševědoucí a zodpovědět každý dotaz – nejprve na lekcích a pak se to rozšiřovalo dál. Kdykoli se kdokoli na cokoli zeptal, už jsem se tasila s odpovědí. Dost vyčerpávající pro mě, dost prudící pro ostatní.
 • Když někdo položí neadresný dotaz na semináři, který nevedu, tak se vždycky najde dost lidí, kteří odpoví a mě může být jedno, jestli je to podle mě “správná” nebo “špatná” odpověď.
 • Když se někdo zeptá mě, tak odpovědět můžu, ale nemusím. Jak chci.
 • Když se mě někdo zeptá, na věc, kterou už jsem dotyčnému několikrát vysvětlila a už je to jen o tahání energie, tak v klidu můžu říct” “Mě nevadí, že tomu nerozumíš.” Nejsem zodpovědná za vědomosti ostatních lidí.

Chci tím vším vlastně říct, že se neučíme jen, když nám někdo něco vysvětluje nebo když se něco biflujeme. Učení může být životní styl. Je to volba.

Pokud to někoho inspiruje, udělá mi to radost. A budu moc ráda i za sdílení vašich názorů a zkušeností ;-)

Mirka

Komentáře

Co jsem se naučila ... ,jenom krátká glosa.

Hynek 09.01.2017
Prošel jsem cestou velmi podobnou a tvým slovům říkám ano, neb za nimi je ticho, jasný vhled. Někdy nemusím, zvláště jako lektor, ano. Když mnoho chci, je to často maska, která bere pozornost, neb za ní je ukrytá bolest, do které se v tu chvíli bojím vcítit. Když si to uvědomím, když jsem ve svém středu a rozšířím vědomí bez hodnocení a vymezování, maska se taví a já se slzami přijímám tu traumatickou část, což mě učí .
Mám své způsoby, jak vyjadřovat radost, vášeň, smutek, někdy to jiným připadá podivné, někdy to rezonuje s jejich pocity, které v tu chvíli neumějí vyjádřit, nebo nechtějí, ano i toto je v každém z nás, i ve mně, tu více, tu už -díky za to- méně.
Rozšířit vědomí a otevřít srdce- jak jednoduché, ale jak to mému rozumu někdy připadá složité! Třeba, když kvůli čemukoliv, zapomenu jenom být.
Děkuji.

Přidat nový příspěvek

V neděli 11.12.2016
se můžete přidat na
celodenní sebezkušenostní seminář
zaměřený na vědomou práci s dotekem.
Bude to seminář pro ty, co si chtějí vzkoušet vědomou práci s dotekem v interakci s ostatními lidmi, dozvědět se něco o sobě a uvolnit se.
 
S dotekem budeme pracovat velmi jemně a v bezpečném prostředí.
Ujasníme si druhy doteku (podporující, informující, vedoucí, pečující...) a jejich možné využití v interakci s druhými lidmi.
 
Vytvoříme účastníkům prostor pro sebevyjádření, poznání sebe sama i ostatních lidí.
 
Přínosy:
* Uvědomit si různé druhy doteku a ujasnit si, který mi vyhovuje
* Projevit svojí jedinečnost
* Vyzkoušet a rozvinout svojí odvahu být sám sebou
* Získat na sebe zpětnou vazbu
* Zažít autenticitu druhých lidí i sebe sama
* Uvědomit si a zažít, že každý je jedinečný
 
Popis akce:
* Zažijete mnoho párových aktivit, abyste se mezi sebou mohli dobře poznat
* Dozvíte se nové věci o sobě a o tom, jak se chováte v různých situacích
* Zjistíte, jaký to je být skutečně sám sebou i mezi neznámými lidmi
* Naladíte se na svoje srdce
* Rozvinete svůj potenciál a kreativitu
* Podpoříte svoje sebevědomí
* Poznáte spoustu nových lidí
 
Doporučená cena 1500 Kč (záloha 750 Kč + zbytek na místě)
Garance vrácení peněz v případě nespokojenosti! ;-)
 
Termín: neděle 11.12. od 9:45 do 18h
Místo: Studio Artual, Letohradská 62
 
Pro rezervaci místa prosím vyplňte nám přihlášku:

 

Kontakt

Mgr. Mirka Papajiková Bankovní spojení:
1795920023/0800

Facebook:
facebook.com/ROZVOJTANCEM
+420 607 282 559 info@mirkapapajikova.cz