Devět kroků k harmonii

15.02.2018 12:42

Připravte se na příchod nového roku zemitého psa s pomocí umění Feng Shui (umění harmonizace prostoru)

 1. Plánování – projděte si svůj dům či byt s papírem a tužkou. Procházejte jednotlivé prostory, v každé místnosti se na chvíli zastavte a zapište si, co je potřeba opravit, dokončit, obměnit, vyhodit, uklidit…

 2. Opravy –  podle záznamů, které si při obchůzce bytu vytvoříme, vybereme tři závady, které nám vadí nejvíce, a opravíme je.  Na některé věci možná nebudete stačit sami. Naplánujte si tedy pomoc kamaráda nebo objednejte “hodinového manžela“, malíře, instalatéra, ...apod. Uvidíte, jak silný účinek tohle má.
  Obecně platí, že všechny věci, které vlastníme, které se v naší blízkosti nacházejí, by měli být plně funkční. Proto neotálejte s výměnou žárovky, když přestane svítit, opravte co nejdříve kapající kohoutek, či dveře které při otevírání drhnou…

 3. Úklid – V tomto kroku, se zaměříme na nepotřebné věci, na které už jen léta sedá prach. Místo toho, abychom si pořídili další drahou skříň, na umístění dalších věcí, provedeme úklid stávajících skříní, šuplíků, knihoven a polic.  Zbavme se oblečení, které nám nesedí, nechme si jen věci, které nosíme rádi, ve kterých se cítíme dobře.

 4. Vstupní prostor Ming Tang – vstupní dveře a prostor kolem nich je z pohledu Feng Shui velmi důležitý. Tudy vchází energie do našeho domu/ bytu. Na tento prostor bychom měli obzvláště dbát, měl být přívětivý, tak aby zval ke vstupu dovnitř.  Základem jsou čisté, upravené dveře, které se dají bez obtíží celé otevřít, dobře fungující klika i zámek, zvonek u dveří. Dáme si záležet i na pěkné rohožce. Pokud bydlíte v domě, může celý prostor doplnit dvojice rostlin v květináči z každé strany dveří „dva strážci“, kteří dům chrání.

 5. Ložnice – v ložnici strávíme přibližně jednu třetinu svého života. Je to prostor, kam si chodíme odpočinout, nabrat nové síly. Základem dobrého spánku je kvalitní postel, matrace a lůžkoviny. Prostor ložnice by měl být ve světlých barvách, čistý, uklizený. Žádné harampádí pod postelí. Sem nepatří ani počítač nebo televize, ani žádné cvičební stroje či pomůcky, žehlící prkno či sušák.

 6. Pracovní prostor, počítač, telefon – i tady je potřeba udělat revizi. Očistěte svůj pracovní prostor, projděte šuplíky, zbavte se věcí, které nepoužíváte, vytřiďte starou korespondenci, vyhoďte tužky, které nepíší… V počítači i telefonu je potřeba nepotřebné věci vymazat. Projděte svou e-mailovou komunikaci, vymažte staré zprávy. Odstraňte staré programy, nepoužívané aplikace…

 7. Rostliny – všechny rostliny, které v bytě máme, by měli být zdravé, dobře prospívající. Dopřejme jim péči, pravidelně je čistěme a přesazujme. Jen zdravé vitální rostliny náš domov zásobují příznivou energií. Nedoporučuji rostliny, které mají ostré špičaté listy nebo ostny - hodí se spíše pro ochranu ven nebo do předsíně, ale třeba v ložnice zkuste mít jen rostliny s kulatými listy.

 8. Očista – poté, co jsme provedli opravy a úklid, provedeme očistu prostoru pro rozproudění nové energie.  Omyjeme vchodové dveře a rámy oken octovou vodou. Můžeme do každého rohu v místnosti nasypat hrst soli, kterou necháme několik dnů působit, poté ji zameteme a vyhodíme. Nebo očistíme prostor v místnosti kouřem – zapálíme vonnou tyčinku, použít můžeme i kadidlo, či byliny, které se používají k vykuřování (např. šalvěj bílá) nebo difuzování esenciálních olejů. Výbornou pomůckou na čištění prostoru je zvuk tibetské mísy, ale je možné prostor třeba vytleskat, zazpívat v něm, použít zvoneček… apod.

 9. Bavte se! Radost a smích podpoří šťastný domov. Pozvěte si domů přátele, připravte jim dobrou večeři, zapalte svíčky, hrajte hry. Pouštějte si hudbu, kterou máte rádi.

Zdroj: https://www.karmayoga.cz/single-post/2018/01/31/Nov%C3%BD-rok-2018-ve-znamen%C3%AD-ZEMSK%C3%89HO-PSA

Zde se se můžete inspirovat, jak jsem si svůj šatník přeskládala já - a maximálně mi to vyhovuje!

(inpirace Marie Kondo)

Organizace


Vytříděné věci pak můžete prodat nebo darovat na jarním bazárku v Artualu ;-)

Kontakt

Mgr. Mirka Papajiková Bankovní spojení:
1795920023/0800

Facebook:
facebook.com/ROZVOJTANCEM
+420 607 282 559 info@mirkapapajikova.cz