Fyzický versus vědomý dotek

19.06.2018 17:03

Nedávno jsem pro jedno větší médium napsala článek o dotecích mezi muži a ženami. Ptali se mě, jak mě mají označit/titulovat, tak jsem navrhla "lektorka vědomého doteku" a do článku se dostalo "lektorka fyzického kontaktu".

Vnímám, že to vypovídá cosi o nastavení společnosti, kde je přijatelnější fyzický kontakt než vědomý dotek. Kdy si redaktorka prostě nemůže dovolit vypustit něco takového - nejspíš by to nikdo nebral vážně. Vede mě to k zamyšlení, co a proč je na vědomém doteku tak nepřijatelné.

Napadá mě, že je to možná až přílišná intimita, která ten výraz prostupuje. A nebo jde o to, že ve společnosti, kde chybí sebe-vědomí je možná těžké zkoumat a zažívat vědomý dotek.

A možná je problém ve slově dotek. Říkáme si "víš, nechci se tě dotknout, ale..." Dotknout se můžeme jen zlehka a přeci to může jít hodně do hloubky. Je tam mnohem větší prostor pro zranění, mnohem větší potřeba mít zpracované vlastní hranice, mnohem větší odpovědnost.

Kontakt může klouzat po povrchu. Jde hlavně o to, že se nějak potkáme a není to potřeba to nějak hrotit - prostě jsme v kontaktu. Fyzický kontakt je formální, oficiální označení.

Fyzický kontakt můžeme doporučovat, zakazovat, navazovat, ukončovat, odmítat.

Dotek můžeme také doporučovat nebo odmítat, ale kromě toho si jej můžeme užívat, prožívat jej, toužit po něm, mít z něj strach, můžeme pod ním tát a můžeme se dotýkat sami sebe. Dotek je živější. Je více spojen s naší přirozeností, má více emocionálních vazeb a asociací.

Vnímám, že potřebujeme více vědomého doteku než fyzického kontaktu, že potřebujeme nejen do intimity ale do všech našich mezilidských interakcí vnést více vědomé/zaměřené pozornosti a naučit se užívat si toho, že máme živoucí tělo a ne jen nějaký nástroj, který je možné použít i k fyzickému kontaktu.

Mirka

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Kontakt

Mgr. Mirka Papajiková Bankovní spojení:
1795920023/0800

Facebook:
facebook.com/ROZVOJTANCEM
+420 607 282 559 info@mirkapapajikova.cz