Hněv na muže

06.03.2018 12:37

Včera, když jsme se krátce potkali s Adamem, jsem si uvědomila jednu hodně důležitou věc, která ovlivňuje mé vztahy a otevřenost vůči mužům obecně.

 

Říkal, že přišel na mužský kruh a že jich přišlo málo. Moje reakce byla: "No jo, no, ty chlapy...". Byl v tom despekt a opovržení. Jakkoli se to zdá jako nevinná hláška, jakkoli bych si to sama sobě nepřiznala... Bylo to tam.

Kdykoli (vědomě nebo nevědomě) vnímám muže jako "neschopný blbce", tak sama sobě zavírám cestu potkat opravdu silného muže, kterého v životě potřebuju. Nedávám tím žádnému muži prostor postavit se do své síly. Když se tvářím jako super žena, co má všechno a všechny na háku, tak se nikdo (ani ten nejmužnější muž) nemusí namáhat.

A vím, že to nedělám sama.

Nejsem v téhle náladě zdaleka vždycky. Naštěstí. A tak taky vím, jak je to jiné (a krásné), když muže obdivuju a ctím.

Zkusím sepsat svoje uvědomění a přidat k tomu nějaké zkušenosti ze Zážitkové seznamky a projektu  Límuž a Složena .

Co je příčinou opovržení?

Podle mého je to především potlačený hněv na muže. Asi všichni máme nějaké negativní zkušenosti s opačným pohlavím. Většina z nás žen ale negativní pocity z takové zkušenosti neprojevuje, nebo alespoň ne na plno nebo zdravě (vědomě), a proto se v nás ukládá hněv za KŘIVDU, ZRADU nebo PONÍŽENÍ.

Pociťujeme pak takovou pachuť a při každé další interakci (vědomě či nevědomě) očekáváme další průšvih podobného typu. Chováme se tak, aby se naše očekávání naplnilo. Jakkoli je to nelogické, děláme to všichni - bez výjimky. (Jedná se o fenomén sebenaplňujícího proroctví/pygmalion efekt).

Jak se to projevuje?
  • Negativní očekávání a afirmace: "Tak hlavně, aby to nebyl alkoholik/debil/agresor...jako ten minule."
  • Podceňování mužů a opovržení.
  • Zesměšňování, ponižování mužů.
  • Primární nedůvěra.
  • (Pasivní) agrese vůči mužům.

 

Co s tím dělat?

To ještě pořád hledám, ale vnímám, že mi hodně pomáhá zvědomovat si svoje chování a myšlení. Při ranních a večerních meditacích mi přichází vhledy, které mě osvobozují a dávají mi šanci pochopit a přijmout, co se uvnitř a kolem mě děje.

Pro mě je teď vlastně hodně cenné to "jen" vidět a přiznat si to.

Univerzálním řešením je pak určitě ODPUŠTĚNÍ - mužům i sama sobě. To ale není vždy tak snadné. Abychom mohly něco odpustit, musíme to nejprve přijmout. A s přijetím se často pojí i všechny ty hrůzné emoce okolo.

Sama jsem si zkusila odpustit aniž bych si naplno prožila hněv, smutek a zoufalství ze zrady a obrovského zranění. Na jedné akci se pak ke mně přiblížila žena, se kterou jsme se neznaly. Je to žena, která se živí prací s energetickým systémem těla. Řekla mi, že mám na zádech v oblasti srdce černou díru, kterou jsem na povrchu zkoušela hezky uhladit, ale že ta díra tam pořád je.

Došlo mi, že si naše zranění nosíme všude s sebou. Citlivější z nás to mohou vidět a pojmenovat, ale i ostatní to vnímají a podvědomě na to reagují. Naše interakce a vztahy to ovlivňuje a deformuje. Ať chceme nebo ne.

Pustit ten hněv, smutek a zranění dává smysl.

Pokud nemáte chuť nebo odvahu projít procesem sama, můžete si vybrat z řady terapií (RUŠ, Gestalt, Pesso..), konstelací nebo koučinků pro osobnostní rozvoj.

V kruhu žen se tímhle tématem budeme jemně a nenásilně zabývat i v rámci tématu druhé čakry (emoce, vztahy, odpuštění) v programu DUHOVÁ CESTA, kam je stále se možné se připojit i na jednotlivá setkání.

Budu ráda i za vaše názory, tipy, komentáře...

Mirka

Komentáře

Nejhorší rány jsou ty co nejsou vidět.

Jeden známí... 15.03.2018
Rány, které nám život nebo setkání s opačným pohlaví dá nejsou mnohdy vidět. Ale jizvu po nich si neseme celý život. V tom s tebou souhlasím.

Ta paní kterou jsi potkala měla určitě pravdu - Nejhorší je, že s tím každý den člověk vstává a každý večer ulehá a léčit se to nedá.

Přidat nový příspěvek

Kontakt

Mgr. Mirka Papajiková Bankovní spojení:
1795920023/0800

Facebook:
facebook.com/ROZVOJTANCEM
+420 607 282 559 info@mirkapapajikova.cz