Jarní očista díky půstu
Popeleční středou (letos 14.2.), která zakončuje období masopustu, začíná 40 dní postního období. Současně je toto období vhodné pro dietu i podle dietologů a také v přírodě zvířátka postupně dočerpávají své tukové zásoby a připravují se na jarní probuzení do větší aktivity.
Možností, jak pročistit organismus je celá řada. Důležité je nepodcenit přípravu. Jedná se totiž o dlouhodobý proces a nikoli o jednorázovou šokovou aktivitu.
Nic nezkazíte tím, že odlehčíte jídelníček a omezíte nebo úplně vynecháte maso, sůl i cukry. Pozor na to, že cukry jsou v dnešní době skoro ve všem (kontrolujte si etikety a vynechte z jídelníčku pečivo).
A samozřejmě věnujte pozornost svému tělu. Důležité je tělo poslouchat a netrápit ho hlady za každou cenu. A velikou podporou pro tělo bude i zdravý a komplexní pohyb (skvělá je např. párová a taneční akrobacie, která zapojí celé tělo, ale výborně zafunguje i zdravý běh, jóga nebo tanec).
Co konkrétně dělat, abyste po postním období byli štíhlejší a v lepší kondici:
- 1. Zvýšit pitný režim. Zkuste vypít 2,5–3 litry vody nebo bylinkových čajů denně (usnadníte tím vylučováním odpadních látek)
- 2. Vyřaďit z jídelníčku smažená jídla, uzeniny, červené maso, instantní směsi a jakékoli polotovary, alkohol, kávu, bílou mouku (pečivo, sladkosti), cukr, černý čaj, umělá sladidla, mléko.
- 3. Jezte dostatek zeleniny, nejlépe jako součást každého jídla, ale i v podobě šťávy (výborné jsou smoothie s mrkví, řepou, celerem nebo špenátem) Syrová zelenina má vysoký obsah výživných látek a enzymů a kromě toho i vysoký obsah vlákniny, který pomůže vašemu trávení.
- 4. Jezte co nejvíce zelených potravin. Vybrat si můžete třeba i papriky nebo špenát, popř. můžete sáhnout rovnou po super potravinách jako jsou ječmen, chlorella, spirulina nebo moringa, které navíc ještě výrazněji odkyselují organismus a podporují imunitní systém. Zelenými potravinami do svého těla dostáváte chlorofyl, který je vlastně takovou krví rostlin - dáváte si tedy takovou transfuzi čisté energie.
- 5. Zvyšte objem vlákniny v jídelníčku. Vláknina má důležitý vliv na správné trávení a pročištění střev. Váže na sebe odpadní látky, které pak odejdou společně s vlákninou z těla ven. Přisypte do zeleninové polévky ovesné otruby nebo lněné semínko, na salát si dejte opražená slunečnicová semínka nebo si chroupejte chlorellu.
- 6. Přílohy si vybírejte celozrnné a bezlepkové - například tmavou rýži, pohanku, celozrnný kuskus, jáhly, brambory, quinou, batáty a samozřejmě zeleninu.
- 7. Pravidelně se hýbejte – rozhýbete tím metabolismus a lymfatický systém. Můžete zkusit pravidelné pondělní neb středeční lekce nebo se naučit ranní rozcvičku a cvičit ji každý den po probuzení (na lačno).
- 8. Používejte esenciální oleje. Mají schopnost pročišťovat a regenerovat buňky a pomáhají vyplavovat škodlivé látky ven z těla. Oleje můžete po prostoru rozprašovat (rozředěné vodou) nebo difuzovat (můžete si pořídit elektronický difuzér nebo použít lahvičku, kam dáte olej, a obyčejné špejle, po kterých bude olej vzlínat do prostoru a nebo můžete jako difuzér využít vysušené avokádové pecky).
- 9. Hezky spěte a odpočívejte. Nejezte minimálně dvě hodiny před spaním, do svého programu zahrňte některé relaxační techniky (jógu, pilates, tai-či, dýchání).
Více rad pro hubnutí a detox na jaře najdete v tomto článku.
V případě zájmu o pořízení oleje, zelených potravin nebo avokádového difuzéru mne neváhejte kontaktovat ne e-mailu mirka@rozvojtancem.cz.
Kontakt
1849057/3500
Facebook:
facebook.com/ROZVOJTANCEM +420 607 282 559 info@mirkapapajikova.cz