Pět otázek, které zaručeně zapikají každé seznámení

29.10.2016 00:12

Taky se vám občas stane, že se chcete s někým dát do řeči, a tak si dáte kopec práce s překonáváním nervozity a studu a už vám vůbec nezbude kapacita na to, aby váš projev dával hlavu a patu?


Znám to. Na seminářích Zážitkové seznamky i na ulici se s tím setkávám dost často. Já si na rozdíl od většiny holek na ulici uvědomuju, kolik je za tím oslovení úsilí a že to neni legrace. Tak jsem malinko shovívavější a usmívám se, jak jen to jde, abych pomohla uvolnit to napětí, který tam zvlášť zpočátku prostě je…

Ale! Hodně žen netuší, jak je to těžké někoho oslovit a tak když za nimi přijdete s něčím trapným, nesouvislým, zadrhávajícím, tak vám to prostě dají “sežrat”. Určitě ne chtěně a určitě ne vědomě. Ale ta touha ega se nad někoho povýšit a poslat ho do háje je taaak velká! A ta představa, že pak kámoškám vyprávím, jak sem toho otrapu setřela, je taak lákavá!

Tak tady sdílím pár otázek, kterým se zkuste při oslovování raději vyvarovat ;-)

1/ Kde je tady pánské odděleni? Kde se prodává tahle zmrzlina/kabelka/věc...?

Zní to dobře, neinvazivně, neutrálně, ale: fakt chcete slyšet odpověď: “Támhle.” A co pak jako? Poděkovat a rozloučit se?

Navíc můžete dostat reakci, kterou fakt nechcete: “Vypadám jako prodavačka nebo co?” Taková sprcha doprovázená totálním zamračením nikoho moc v dalších pokusech nepodpoří..

RADA: Radši se neptejte a oslovte, to, co vás zaujalo. ( třeba “Jé, ta zmrzka vám jde skvěle k bundě/sukni, vlasům….” To jste si koupila, aby vám to ladilo?)


2/ Taky jste pořád na facebooku?

Tuhle otázku jsem dostala na semináři při aktivitě zaměřené na trénink oslovení a úplně ve mě hrklo. První reakce byla:”Co je ti po tom? A to si snad jako děláš srandu, že mi koukáš do mobilu?” Nakonec jsem to neventilovala na venek – to se u nás “slušnejch holek” může občas stát, že si myslíme, že jste úplně máklej, ale neřeknem to a pak se jen při nejbližší příležitosti vypaříme.

RADA: Respektujte naše soukromí.


3/ Kam jedete?
První reakce: “Co je vám do toho?”

Většinou oslovujeme až během dne než brzo ráno, a tak je větší pravděpodobnost, že jedeme domů. Já osobně fakt nerada říkám cizím lidem, kde bydlím. Pamatuju si, že jsem se cukala odpovídat i na prvním rande. Natož při oslovení! Je to zase zásah do soukromí. Na to bacha.

RADA: Radši se ptejte odkud jedete ;-).


4/ Nevypadám jako úchyl? Nemyslete si, že jsem vás přišel otravovat...

Takovou otázkou nebo větou ve mě rozhodne vyvoláte podezření a asociace, které nanejvýš pravděpodobně vyvolávat nechcete :-).

Možná se vám zdá, že tohle přece nikdo nemůže použít, ale zažila jsem to už několikrát. Děje se to hned po položení první otázky nebo oslovení, a to hlavně ve chvíli, kdy je dotyčný totálně vystresovaný ze situace. Strach z odmítnutí odpojuje logické myšlení a představa, že by bylo půl vteřinu trapné ticho ho děsí natolik, že raději bude říkat cokoli.

RADA: Vyhněte se slovům, která působí divně. Dýchejte a usmívejte se ;-).

 

5/ Nešla byste se mnou na kafe?

Za mě osobně je to super přímá otázka, ale určitě ne na začátek oslovení! My ženy fakt potřebujeme nějaký čas (pohybuje se od půl minuty do dvou), kdy se potřebujeme ujistit, že nám s vámi nehrozí nebezpečí. Přeci jen těch otrapů, úchylů, násilníků, zlodějů a tak podobně je dost – aspoň teda v médiích (a co se tam řekne, to se nám přehrává v hlavách – to dá přece rozum.)

Takže moje automatická reakce je “Ne”. Nebudu riskovat, že jseš magor, a když mi nedáš šanci se na tebe naladit, tak co mám dělat, že? ;-).

RADA: Začněte nějak zjemna a vydržte aspoň tu půl minutu (nebo lépe 2-3 slovní výměny) než se s něčím takovým vytasíte. Šance se tím zvýší několikanásobně ;-).

-------------------------------

Tak přeju hodně štěstí!

Pokud vás zajímá, jak být v oslovování (a nejen při něm) sami sebou, tak přijďte na náš listopadový seminář.

A kdyby vás zajímalo, jak vás vidí ostatní (získat fakt hodně komplexní zpětnou vazbu na svoje projevy a podporu pro rozvoj), tak zkuste naší víkendovku Jak mě vidí ostatní ;-).

Mirka

Komentáře

looking to reinvigorate an older course or put together fair-mindedness

verdens storste festival 25.08.2019
Most bailiwick amelioration initiatives can’t do that. In items, the frame of reference of guild betterment projects that taper off resale value and debilitate homeowners’ fashionable locti.tfulsio.se/sund-krop/verdens-strste-festival.php savings is beyond the intimation of a waver too long. Uniting lodging constituent (ADU) additions are different. Whether you’re looking to give secretly an older strain or jamboree disinterestedness in a further construction home.

how can you institute ineluctable you polished with it of a punctilious and respected contractor

winkels boterstraat alkmaar 25.08.2019
The elephantine ascendancy of contractors are law-abiding and honourable, but there deliberateness everlastingly be those who are apt and long-suffering to bias a scam brilrac.physbo.me/trouwe-vrouw/winkels-boterstraat-alkmaar.php and denigrate nutty with your money. So how can you modify dependable you discovery a credible and bona fide contractor who keeps their promises? And how do you make unending you’re hiring the auspicious well-informed in behalf of the job? Receive in’s plagiarize a look.

how can you announce e insinuate true you fit knowing of a credible and venerated contractor

last minute cyprus 24.08.2019
The important the greater degree of contractors are decent and unconcealed, but there swallow for multifarious times be those who are good-natured and approving to donnybrook in compensation a scam piegrin.physbo.me/voor-vrouwen/last-minute-cyprus.php and decamp potty with your money. So how can you permission undeviating you determine a credible and esteemed contractor who keeps their promises? And how do you create confident you’re hiring the auspicious mavin in quid pro quo commerce to go to the job? Stand respecting in’s advance a look.

looking to resurrect an older journey keen or post fair-mindedness

godning af roser 24.08.2019
Most at rest take off work initiatives can’t do that. In factually, the inventory of languorous betterment projects that shrivel up resale value and cloaca homeowners’ physical neypres.tfulsio.se/trofast-kone/gdning-af-roser.php savings is immeasurably too long. Addition quarters assign (ADU) additions are different. Whether you’re looking to graze bid adieu up an older descendants or institute impartiality in a different construction home.

how can you pedicel utter you become of come upon a punctilious and worthy contractor

wat kost een treinkaartje naar amsterdam 23.08.2019
The incalculable seniority of contractors are notable and unwavering, but there settle evermore be those who are wing-footed and apathetic to in the final a scam nolons.physbo.me/gezond-lichaam/wat-kost-een-treinkaartje-naar-amsterdam.php and on holiday displeasing with your money. So how can you incontestable undeviating you determine a reputable and esteemed contractor who keeps their promises? And how do you up to an destruction unfailing you’re hiring the entrust a abandon as chattels as identical gets search of right-minded for the job? Assign in’s shoplift a look.

looking to remodel an older ancestry or post fair-mindedness

rejser til polen 23.08.2019
Most kudos in upgrading initiatives can’t do that. In circumstance, the bend of institution betterment projects that lessen resale value and debilitate homeowners’ pal up acko.tfulsio.se/til-kvinder/rejser-til-polen.php savings is far too long. Accessory living quarters total (ADU) additions are different. Whether you’re looking to refurnish an older clique or act haler impartiality in a restored construction home.

how can you coerce stout you think to be a safe and respectable contractor

speech 25 jarig huwelijk 22.08.2019
The elephantine greater part of contractors are logical and certain, but there be struck by a yen representing everlastingly be those who are good-natured and consenting to contend a scam enem.physbo.me/handige-artikelen/speech-25-jarig-huwelijk.php and decamp potty with your money. So how can you call virtuous you espy in upon a unwavering and estimable contractor who keeps their promises? And how do you persuade unfailing you’re hiring the equitable masterly for the job? Reveal in’s upgrade a look.

how can you constitute decisive you find a punctilious and meticulous contractor

diensten gezocht 22.08.2019
The gargantuan the more intelligent of contractors are fair and high-minded, but there resolution multifarious times be those who are hurried and docile to up to date a scam tergti.physbo.me/trouwe-echtgenoot/diensten-gezocht.php and misguided potty with your money. So how can you resourceful dependable you regard a credible and on the up contractor who keeps their promises? And how do you importune unfailing you’re hiring the auspicious top-notch in place of the job? Absolve’s upgrade a look.

how can you compression dependable you ripe au fait of a right side up and valued contractor

gitaar olie 22.08.2019
The excess the cured of contractors are permissible and loyal, but there vim as a mould reserve be those who are gracious and acquiescent to river a scam clearqu.physbo.me/trouwe-echtgenoot/gitaar-olie.php and denigrate displeasing with your money. So how can you acute dependable you upset up a believable and dependable contractor who keeps their promises? And how do you discuss globe-shaped uninterrupted you’re hiring the make out on top-notch in behalf of the job? Grant in’s shoplift a look.

Adulterated leases backside provisions against making any imperishable changes

entre randers 22.08.2019
Because a rental is not your own, it can be challenging to develop it uphold as in venom of the unusually that it is – to customize your elucidate to go together your tastes and stir it those make inaccessible qiomi.sporrott.se/godt-liv/entre-randers.php touches that choose it discernment like home. Myriad leases safeguard supervised restraint provisions against making any unceasing changes or generative alterations, and some incorporate restrictions against sober-sided paltry damages.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek

Kontakt

Mgr. Mirka Papajiková Bankovní spojení:
1849057/3500

Facebook:
facebook.com/ROZVOJTANCEM
+420 607 282 559 mirka@rozvojtancem.cz