Pět otázek, které zaručeně zapikají každé seznámení

29.10.2016 00:12

Taky se vám občas stane, že se chcete s někým dát do řeči, a tak si dáte kopec práce s překonáváním nervozity a studu a už vám vůbec nezbude kapacita na to, aby váš projev dával hlavu a patu?


Znám to. Na seminářích Zážitkové seznamky i na ulici se s tím setkávám dost často. Já si na rozdíl od většiny holek na ulici uvědomuju, kolik je za tím oslovení úsilí a že to neni legrace. Tak jsem malinko shovívavější a usmívám se, jak jen to jde, abych pomohla uvolnit to napětí, který tam zvlášť zpočátku prostě je…

Ale! Hodně žen netuší, jak je to těžké někoho oslovit a tak když za nimi přijdete s něčím trapným, nesouvislým, zadrhávajícím, tak vám to prostě dají “sežrat”. Určitě ne chtěně a určitě ne vědomě. Ale ta touha ega se nad někoho povýšit a poslat ho do háje je taaak velká! A ta představa, že pak kámoškám vyprávím, jak sem toho otrapu setřela, je taak lákavá!

Tak tady sdílím pár otázek, kterým se zkuste při oslovování raději vyvarovat ;-)

1/ Kde je tady pánské odděleni? Kde se prodává tahle zmrzlina/kabelka/věc...?

Zní to dobře, neinvazivně, neutrálně, ale: fakt chcete slyšet odpověď: “Támhle.” A co pak jako? Poděkovat a rozloučit se?

Navíc můžete dostat reakci, kterou fakt nechcete: “Vypadám jako prodavačka nebo co?” Taková sprcha doprovázená totálním zamračením nikoho moc v dalších pokusech nepodpoří..

RADA: Radši se neptejte a oslovte, to, co vás zaujalo. ( třeba “Jé, ta zmrzka vám jde skvěle k bundě/sukni, vlasům….” To jste si koupila, aby vám to ladilo?)


2/ Taky jste pořád na facebooku?

Tuhle otázku jsem dostala na semináři při aktivitě zaměřené na trénink oslovení a úplně ve mě hrklo. První reakce byla:”Co je ti po tom? A to si snad jako děláš srandu, že mi koukáš do mobilu?” Nakonec jsem to neventilovala na venek – to se u nás “slušnejch holek” může občas stát, že si myslíme, že jste úplně máklej, ale neřeknem to a pak se jen při nejbližší příležitosti vypaříme.

RADA: Respektujte naše soukromí.


3/ Kam jedete?
První reakce: “Co je vám do toho?”

Většinou oslovujeme až během dne než brzo ráno, a tak je větší pravděpodobnost, že jedeme domů. Já osobně fakt nerada říkám cizím lidem, kde bydlím. Pamatuju si, že jsem se cukala odpovídat i na prvním rande. Natož při oslovení! Je to zase zásah do soukromí. Na to bacha.

RADA: Radši se ptejte odkud jedete ;-).


4/ Nevypadám jako úchyl? Nemyslete si, že jsem vás přišel otravovat...

Takovou otázkou nebo větou ve mě rozhodne vyvoláte podezření a asociace, které nanejvýš pravděpodobně vyvolávat nechcete :-).

Možná se vám zdá, že tohle přece nikdo nemůže použít, ale zažila jsem to už několikrát. Děje se to hned po položení první otázky nebo oslovení, a to hlavně ve chvíli, kdy je dotyčný totálně vystresovaný ze situace. Strach z odmítnutí odpojuje logické myšlení a představa, že by bylo půl vteřinu trapné ticho ho děsí natolik, že raději bude říkat cokoli.

RADA: Vyhněte se slovům, která působí divně. Dýchejte a usmívejte se ;-).

 

5/ Nešla byste se mnou na kafe?

Za mě osobně je to super přímá otázka, ale určitě ne na začátek oslovení! My ženy fakt potřebujeme nějaký čas (pohybuje se od půl minuty do dvou), kdy se potřebujeme ujistit, že nám s vámi nehrozí nebezpečí. Přeci jen těch otrapů, úchylů, násilníků, zlodějů a tak podobně je dost – aspoň teda v médiích (a co se tam řekne, to se nám přehrává v hlavách – to dá přece rozum.)

Takže moje automatická reakce je “Ne”. Nebudu riskovat, že jseš magor, a když mi nedáš šanci se na tebe naladit, tak co mám dělat, že? ;-).

RADA: Začněte nějak zjemna a vydržte aspoň tu půl minutu (nebo lépe 2-3 slovní výměny) než se s něčím takovým vytasíte. Šance se tím zvýší několikanásobně ;-).

-------------------------------

Tak přeju hodně štěstí!

Pokud vás zajímá, jak být v oslovování (a nejen při něm) sami sebou, tak přijďte na náš listopadový seminář.

A kdyby vás zajímalo, jak vás vidí ostatní (získat fakt hodně komplexní zpětnou vazbu na svoje projevy a podporu pro rozvoj), tak zkuste naší víkendovku Jak mě vidí ostatní ;-).

Mirka

Komentáře

Please help for African people

helphospital 26.05.2018
Need money for the hospital, please help
BTC: 181i2nawNFmSwM12ihWzjFKt5w2tiRKKU2
ETH: 0x532B9BF5C070136D278D1712b451073682927D53
BCH: qpqr6ffh26nyg7jf2n7pyaaemehgemrtyv6v9z4935
Thanks to all, good and peace to everyone

грамотное продвижение сайтов

AlexMt 23.05.2018
Здравствуйте. Хочу предложить вам свою услугу в продвижении вашего сайта в ТОП. Также, расскажу вам бесплатно, как избавиться от надоедливого спама. Если интересно, отпишите будьте добры мне на ящик proxrum***mail.ru письмо с темой "ПРОДВИЖЕНИЕ САЙТА НЕДОРОГО" (вместо *** пропишите @). Всё расскажу и покажу. Быть добру!

zwalczanie kleszczy

keiss426 23.05.2018
Hello. And Bye.

New software XRumer 16.0 + XEvil 4.0 breaking of captchas more than 8400 types

HelenPem 21.05.2018
Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

EOS - best 2018 ICO

EOSInjenryIntody 19.05.2018
Just two weeks before the end of ISO! It's time to buy and make your money work!
<a href=claim-eos.us>EOS.io</a>
Best 2018 cryptocurrency COME IN!
Exchange Ethereum on digital GOLD.

Hi! I love you!

JollyRoger 10.05.2018
Hello! ___123___Pet otazek, ktere zarucene zapikaji kazde seznameni :: Rozvoj a kreativita s Mirkou___123___

Storect

RonaldNug 09.05.2018
Hi

I am new to this forum.

Please excuse my humble question: does anyone know where to buy <b>Storect</b>?

Jarle Thorsen Kielce

MyronFog 07.05.2018
Jarle Thorsen Truth, Jarle Thorsen Singapore, Jarle Thorsen Unaico Reviews, Jarle Thorsen Swietokrzyskie, Jarle Thorsen Unaico SiteTalk

Jarle Thorsen Unaico Reviews

BobbyVar 07.05.2018
Jarle Thorsen SiteTalk Reviews, Jarle Thorsen Unaico Reviews, Jarle Thorsen Unaico, Jarle Thorsen GLOBAL POWER PTE LTD, Jarle Thorsen Truth

Top 10 %Random_Anchor_Text% To Use for Unreal Engine in 2018

KevinClime 06.05.2018
Getting the Best Appliance Furniture 3d Models

Is not is about to double. This model also displays conventional design in ebenholzfarben. This model provides excellent quality for merely a small additional money. This model doesn't incorporate the texture.


The Appliance Furniture 3d Models Game

Is not is about to be applied. This model also has a conventional design in black. This model provides excellent quality for merely a small additional money. This model doesn't incorporate the ordre.

The Appliance Furniture 3d Models Chronicles

Be a wise shopper when a variety of dryer repaired. If might be not working the way it should be working, make sure that a couple of in what part in the cycle is that you might be having trouble before you call a repairman for service. Many assortments of dishwashers are offered for sale. The dishwashers offered on the market today have micro-processor controlled wash cycles. Since might have see, the microwave which you choose will depend largely on whether you need the grill and oven features in addition to typical microwave option.

Gossip, Deception and Appliance Furniture 3d Models

Shopping has never been simpler with the introduction of the web and internet replacements. Don't shop for the least expensive bits around, as the caliber with the steel will be quite poor and they'll break quite easily. Single-level stores are observed predominantly in locations where the associated with land would be lower the price of constructing a 2-level shop, even the Saarlouis, Germany and Haparanda, Sweden locations. This modified store will feature just a display gallery and little warehouse. Remove those moments wherein you want working out in the nearest convenient store simply because you ran out of charcoal or fuel because now, you only have to plug the electric grill to permit the cooking procedure starts. The item may also be shipped from the warehouse into the shop.

The Supreme Approach to Appliance Furniture 3d Models

You have the choice to bundle regarding assets and products into one lease, which means you may make a payment on all your rental solutions. You acquire more than enough alternatives in order to smoke a healthier wholesome meal for your family members and guests. There's certainly no lack of choice associated with sort of bit, and easily available. There's very little way around it. Within a nut, no matter what's the reason for your acquisition of a gas grill, big event you will clean out the item before use. There is no doubt that lots people today who plans or choose to get a new monitor think of this being a choice.

The Honest to Goodness Truth on Appliance Furniture 3d Models

A bit of research will go a very long approach to achieving the ideal results for buying a vacuum cleaner that's functional for your requirements. This kind of technology could become commonplace in a period of a couple short decades. Some remodeling software will also allow you to simulate sunlight coming through windows so that you may see the effect it's going to have on a room. Beyond that, these little lightweight tools just don't have the ability to tighten a nut or bolt. It is believed to be the most important advertising and marketing tool of the retail giant, consuming 70% of the firm's yearly advertising and marketing budget.
Ruthless Appliance Furniture 3d Models Strategies Exploited

Despite what you might often hear elsewhere, there are just 3 forms of espresso machine in conditions of surgical operation. The organization is well known to the modern architectural designs for many kinds of appliances and furniture, and its home decor work is often connected with an eco-friendly simplicity. The actual end, customers cover items at a cash get an account.


If you are a game developer and you don’t want to spend hundreds of hours modeling then by yourself consider purchasing 3d models.

Of course, you will be looking for the low-cost market with good quality because games demand many 3d models in order to start level making, for that we advise you to obtain 3dcgstore marketplace.
You can also contact their support team and tell them the assets that you require, they will provide it in very fast with amazing price.

You can even ask for sounds, animation, rigging, and specification for example low poly and usable on game engines for unreal engine and so on, having a price you will find amazingly detailed 3d models .

You can get the 3d models even for cheaper price cause if you pay with account funds you'll get 3% discount if you review or share the products you will get even more discounts discounts.

In 3dcgstore marketplace, loyal customers will receive VIP gifts that worth hundreds of dollars for free.

If you liked a game character and want to use it in game design but you couldn’t find it anywhere nor design it by your self then you should visit 3dcgstore marketplace, they have designers who spend most of their time designing top favorite game characters.

If you may be professional 3d designer and you want to make cash online you must be looking for your highest commission marketplace, 3dcgstore considered the highest commission provider, over 80% return for every product you sell, additionally you will have your own page and store within the site.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek

Kontakt

Mgr. Mirka Papajiková Bankovní spojení:
1849057/3500

Facebook:
facebook.com/ROZVOJTANCEM
+420 607 282 559 mirka@rozvojtancem.cz