Strach přichází, když chybí nadšení

03.01.2017 08:18

Tohle je článek o tom, kudy vyjít ven vstříc svým vizím, přáním a plánům. O tom, jak se snáze přestat bát, a o tom, proč je dobré a výhodné žít nadšením.

Možná i máme nějaké ty vize, nějaká přání, ale kdo by je realizoval, když je takové riziko neúspěchu, nepřijetí ostatních, nedostatku času, peněz nebo čehokoli. V takových případech máme dostatek jen jednoho - strachu.

Strach:
 • Někdy nás drží pěkně doma v teplíčku a pasivitou nám aktivně brání v zažívání čehokoli zajímavějšího než je koukání na televizi a chození do práce.
 • Zahání sebevědomí do kouta. Paralyzuje.
 • Stahuje tělo do malého uzlíčku nervů, kterému se špatně dýchá.
 • Deformuje páteř stejně jako celý život.
 • Číhá na každém neznámém rohu a už zdálky křičí – "Kdepak, sem se ani nepřibližuj! Nestojí to za to! A víš co, nejspíš za tím rohem čeká jen neuvěřitelně nebezpečné nebezpečí.."

 

Někde jsem slyšela, že nerozhodnost je jen nedostatek nadšení. Strach taky vzniká z nedostatku nadšení ;-).

Překonávat  strach může být šíleně náročné, ale není to jediná cesta k úspěchu. Můžeme zkusit prostě jen podporovat nadšení! ;-) Když to uděláme pořádně, tak pak strach řešit nemusíme – nadšení ho překoná za nás.

 

Nadšení:
 • Tahá nás ven za radostí a dobrodružstvím
 • Rozjasňuje oči a otevírá hrudník. Výsledek: vidíme nové možnosti, rozšiřujeme si obzory a lépe se nám dýchá.
 • Povznáší nás.
 • Nezná únavu ani nepohodu.
 • Vede k divoké přirozenosti, autenticitě, hravosti, lidskosti, prožívání a uvědomování si té nádhery, kterou člověk vytváří.

 

Nadšení dává pocit, že je všechno možné. Člověk mnohem méně vnímá překážky a pozornost přirozeně vztahuje spíše k příležitostem a potenciální podpoře. Tím se na základě zákona přitažlivosti do života přitahuje více pozitivních zkušeností než těch negativních. Efektivita aktivit dělaných s nadšením je mnohonásobně vyšší než aktivit vykonávaných se strachem. Podporovat své nadšení se vyplatí!

Čím já podporuji nadšení:
 • Dělám maximum možných věcí naplno – srdcem.
 • Jsem vděčná, a když to jen trochu jde, tak nahlas vděčná (např.: "Jé, to je úžasný, jak slastně padá to listí." nebo "Fakt si vážim toho, že jsme si na sebe udělali čas." atd.) Zpočátku mi trvalo, než to bylo přirozené, ale jako skoro u všeho jde jen o cvik.
 • Představuju si výsledky (v přítomnosti) a mám z nich radost.
 • Vnímám cestu (a jednotlivé kroky) a mám z ní radost.
 • Vnímám lidi na té cestě (pokud tam jsou) a mám z nich radost.
 • Neustále si připomínám: „Jo – tohle je přesně to, co fakt chci!“
 • Hraju si. Lezu na stromy. Vymýšlím nové druhy smíchu ;-)
 • Usmívám se.

 

PS: když to s tím nadšením přepískente, tak se třeba občas trochu potlučete, ale vylezete z toho nakonec vždycky posílení a bohatší o nějakou tu zkušenosti… Je to velký rozdíl oproti zkušenostem ve strachu, které zdaleka takový přínos mít nemusí.

Na ukázku, co to znamená přepísknutí, posdílím svoji silvestrovskou očistu ve vodopádu ;-)

Sem se rozhodně hodí upozornění: Tohle nikdy sami doma nezkoušejte ;-)

Ano, mohlo mi dojít, že k té tůni pod vodopádem nevede zpevněná cesta – že je všude kolem jen led, po kterém nemůžu bezpečně projít až ke kraji a pak si skočit opláchnout se a pak zase v klídku vylézt ven… Přesto jsem měla podezřele pevnou představu, že led mezi stěnou vodopádu a kamenem bude dostatečně silný, aby mě unesl.

Olga, i když má mnoho zkušenosti ze survivalových akcí, ani nehlesla – nechtěla moje nadšení a odhodlání brzdit nebo narušovat pochybnostmi. Byla však na blízku – s foťákem, ale hlavně s termoskou s horkou vodou na zahřátí a ručníkem.

Propadla jsem se asi o metr a kus – do půli pasu, ale zapřela jsem se o kámen a protější ledovou stěnu a v mžiku jsem se vyprostila na pevnější část ledu a pak rychle a opatrně přeskákala na kameny k Olze.

V tu chvíli mi to nedocházelo, ale nohy jsem měla od ledu šíleně poškrábané – někde až do krve, ale to se ukázalo až po zahřátí výšlapem na vyhlídku Hajní kostel.

Kdybych do toho šla se strachem, tak to možná celé dopadlo jinak. Možná bych se propadla hlouběji, možná bych zmatkovala, možná bych se víc zranila a možná bych zůstala v teple doma a nic z toho se nestalo… To je teď jedno.

Takže teď mám na těle několik parádních modřin a škrábánců – vytvořila jsem si skvělou příležitost k opečování, které tak moc potřebuju :-) A pak jsem bohatší o zajímavou a ne až tak moc tradiční zkušenosti. Tak předně už vím, že zlomený led může opravdu řezat jako sklo. A taky vím, že je opravdu dobrý nápad jít se do podobných míst koupat v botech do vody (já měla svoje oblíbené petiprsťáky, které mi od pořezání zachránily celá chodidla).

A ještě mi došla jedna věc, kterou bych ráda prezentovala ve formě užitečné rady: “Nelezte na tenký led v letních šatech!” nebo “Pokud chcete lézt na tenký led, nemějte u toho holé nohy a zadek – mohlo by to pak bolet ;-).”

Teď, s několikadenním odstupem mohu sledovat, jak moje tělo "nadšeně" regeneruje. Většina modřin už nebolí, zmizeli otoky i vtipná barevnost, šrámy jsou už téměř všechny úplně vyhojené. Nadšení se prostě vyplatí v každém ohledu.

Ať jsou i vaše kroky v novém roce podporovány nadšením!

Mirka

Nadšení můžeme rozvíjet různě.

Efekt se v každém případě násobí pokud je současně rozvíjeno i sebe-vědomí.

Nabízím k tomu hned dvě cesty:

Sebe-vědomí skrze interakci s druhými lidmi v rámci zážitkových seminářů.

Sebe-vědomí skrze rozmluvení se v angličtině v rámci projektu Angličtina v pohybu.

Šest pilířů Zážitkové seznamky


Pořádáme sebezkušenostní semináře, které unikátně propojují:

 • seberozvojové teorie,
 • možnost zážitku sebe sama v interakci s ostatními lidmi,
 • propojení a harmonizace mužské a ženské energie,
 • poznání zajímavých a podobně naladěných lidí,
 • cennou reflexi a zpětnou vazbu pro podporu dalšího rozvoje a porozumění sama sobě.


To vše vede k hlubšímu napojení na vlastní zdroj, k otevřenosti a autentickému vyjadřování, což považujeme za hlavní přínos našich seminářů nejen pro jednotlivce, ale ve výsledku i pro celou společnost.

Více informací.

Principy projektu Angličtina v pohybu

Když do učení zapojíme všechny smysly, dáme svému mozku barevný, vizuálně zajímavý obraz, který výrazně usnadní zapamatování.

Kombinace angličtiny s pohybem zvyšuje kapacitu pamatovat si slovíčka. Zapojením pohybu a prožitku do učení cizího jazyka se výrazně zefektivňuje proces učení a osvojování si nového jazyka.

PŘÍNOSY SEMINÁŘE:

 • Zavnímáte angličtinu všemy smysly, pohybem i prožitkem.
 • Získáte  větší důvěry (v komunikaci, angličtině a možná i v životě)
 • Rozvinete schopnost více a volněji mluvit v angličtině.
 • Prožijete propojení pravé a levé mozkové hemisféry.
 • Překonáte obavy a strachy z komunikace v cizím jazyce.
 • Rozšíříte si slovní zásobu.


Více informací.

Hojení a regenerace

Posilvestrovské modřiny a šrámy z pořezání o led se mi do týdne téměř všechny vyhojily.

Vděčím za to jednak vědomou prací s pozorností, meditacím a klidovému režimu, ale vnímám také silnou podporu esenciálních olejů a zelených potravin, které mé regeneraci výrazně napomáhají už téměř rok.

Přímo na rány jsem používala levandulový olej, na šrámy citron, thieves (směs hřebíčku, skořice, citronu, eukalyptu a rozmarýnu) a proti bolesti olej z libavky, smilu, hřebíčku a máty.

Kontakt

Mgr. Mirka Papajiková Bankovní spojení:
1795920023/0800

Facebook:
facebook.com/ROZVOJTANCEM
+420 607 282 559 info@mirkapapajikova.cz