Vyřešené Vánoce

28.11.2017 22:24

Nedávno jsem se bavila s kamarádkou a říkala mi, že teď nic nestíhá a že je to hrozné, že teď všechno déle trvá, všude jsou fronty a komplikace, protože všichni "řeší" Vánoce.

Přišlo mi to zajímavé a zkusila jsem se zamyslet nad tím, jak to mám vlastně já. A došlo mi, že já mám vlastně docela vyřešeno, protože na svoje blízké myslím během roku a vybírám pro ně dárky průběžně, stejně jako se snažím průběžně uklízet domácnost. Ale chápu, že "Vánoce" nejsou jenom o tomhle.

Sdílím tedy svoje tipy, které by vám s tím řešením mohly pomoci:

ÚKLID

Uklízení jsem vždycky nesnášela a i teď se kolikrát přistihnu, jak podnikám všechno možné, abych úklid oddálila. Uvědomila jsem si ale, jak je krásný ten pocit zadostiučinění z vyklizeného, vyčištěného místa. A tak se na tenhle pocit vždycky snažím naladit, jakmile zachytím svoje oddalovací tendence. A pustím se do toho. Tedy trochu se přinutím. Třeba tím, že prostě vezmu celou zásuvku nebo krabici a vysypu ji do prostřed místnosti, aby to ztěžovalo volný průchod, což mě dříve či později přiměje se tomu pověnovat a všechno uklidit :-).

Úplně nejradši mám ten pocit volnosti, když se zbavuji něčeho, co už není potřeba. Sdílím návod na radikální vytřiďovací  úklid, kterým si můžete krásně pročisti byt od staré energie a uvolnit prostor pro vše nové (zdaleka ne jen věci), co chcete přivítat do svého života.

A co s věcmi, co jste vytřídili? Možností je několik:

  • Darovat dál - třeba na různých bazárcích nebo do dětských domovů, hospiců, charitativních organizací.
  • Recyklovat - vdechnout jim nový život, novou funkci, šmrnc, duši, smysl...inspirovat se můžete např. příspěvky v této FB události ;-)
  • Oblečení vyhodit do vybraných kontejnerů - prosím věnujte tomu pozornost a zjistěte si, kam a za jakých podmínek se dostane oblečení z kontejneru, který chcete použít - ne vždy se jedná o čistý záměr. Více se můžete dozvědět v tomto článku.
 
CUKROVÍ

Měla jsem ve svém životě období, kdy jsem dělala více než 30 druhů cukroví!!! Ano. Byla jsem magor. Teď už je mi to více něž zřejmé :-) A schválně, jestli uhádnete důvod? Chtěla jsem sobě i okolí dokázat, že na to mám, že jsem tak skvělá, šikovná, kreativní, starostlivá, obětavá, že zvládnu péct do 4 do  rána a druhý den jít do práce, vést taneční lekce, pracovat na PC a po tom všem se zase pustit do pečení, protože já přece zvládnu všecko.

Tak tohle letos v plánu nemám. Jednak už nechci sebe ani okolí přesvědčovat o tom, že jsem supervýkoné bezchybné robotické zařízení. A taky už nejím cukr, tak je cukroví v tom pravém slova smyslu už tak trochu mimo. Existuje ale mnoho zdravých chutných alterantiv, které často ani nejsou tak náročné na přípravu.

  • Nejméně časově náročná je varianta nechat si napéct od někoho jiného :-) Já si třeba letos objednala makrobiotické (=bio a bez cukru) cukroví od známé a pralinky od Paní Dýně. Určitě ve Vašem okolí taky najdete někoho, kdo vyrábí cukroví s láskou a vášní a z kvalitních surovin a dělá to současně jako zdroj své obživy.
  • Můžete zkusit také levné a zdravé raw cukroví. Inspirujte se třeba ve videu od Jerky - mého kamaráda, ale je samozřejmně mnoho jiných zdrojů.
  • A nebo si třeba pořiďte kvalitní oříšky sušené ovoce. Vřele doporučuji nekupovat to v klasických obchodech, kde byste si v každém minipytlíčku koupili i spoustu chemikálií, kovů a mrtvého jídla. Doporučuji hledat bio a ideálně i raw produkty ve větších baleních a pak je dobře uskladnit. Velmi kvalitní jsou např. plody prodávané přes Lifefood a Vitalvibe. Osobně mi velmi vyhovuje i mrazem sušené ovoce z e-shopu MJ-KrasaZdravi.cz. Když si takové mrazem sušené maliny namočíte do čokolády, tak věřím, že na nějaké cukroví snadno zapomenete ;-).
 
DÁRKY

Začněte seznamem lidí, které vlastně chcete obdarovat a ujasněte si nejdřív, jak vlastně chcete obdarovávání pojmout. Vřele doporučuji se s rodinou či partnerem aspoň rámcově domluvit. Předejdete tím spoustě nedorozumnění a mini traumatům, která se v tomto přecitlivělém období způsobují až moc snadno.

Není vůbec nutné všechny dárky kupovat. Moc potěší i dárky vyrobené. Pokud navíc po radikálním úklidu máte spoustu věcí k vyhození - podívejte se, jestli by se něco z toho nedalo přetvořit v nějakou úžasnost s vaším rukopisem. Inspirovat se můžete např. v příspěvcích v této události.

A pokud byste rádi darovali zážitek, tak popřemýšlejte, jestli by se vám hodil některý z těchto (na všechno vám vytvořím poukaz na míru):

Kdyby vás zajímaly voňavé, terapeutické, inspirativní dárky nebo třeba dárky na pročištění, odkyselení a vyživení organismu, tak bych Vaší pozornosti doporučila esenciální oleje a zelené potraviny. Vše ráda vysvětlím a dám ochutnat/očichat. Nejbližší možnost je v úterý 12.12. v prostoru Artual na setkání s oleji.

Skvělým dárkem taky může být čas strávený s vašimi nejbližšími - darujte si společný víkend na nějakém hezkém místě, návštěvu sauny nebo wellness centra, společný výlet, který zorganizujete, nebo prostě "jen" čas, kdy si spolu budete povídat, dívat se na oblohu, vyprávět si příběhy, pohádku, tulit se...bez neustálého pohledu na mobil a řešení, jestli už bych neměl(a) dělat něco jiného. Můžete k tomu vytvořit třeba ručně a s láskou dělanou poukázku nebo přáníčko. Inspirovat se můžete třeba tady: pinterest.com/explore

 

NÁKUPY

Zkuste se jim prostě vyhnout. Nechoďte do těch odchoďáků. Nikdo z nás nemá tak silnou vůli, aby odolal tomu jejich propracovanému psychickému nátlaku. Je to jako jít do herny - člověk má radost, že vyhrál, když získal něco ve slevě, ale navrch má stejně vždycky herní automat, protože na jednu výhru padne desítky sázek.

A když už tam tedy jdete lovit ty dárky, udělejte si dopředu seznam, co vlastně chcete a jděte nekompromisně jen za tím. Ušetří vám to nejen čas, ale i peníze a nervy ;-).

 

POHODA

Je důležitá. Všechen ten shon je kvůli tomu, abychom vytořili "Vánoční pohodu", klid, prostor pro spočinutí a místo toho makáme do roztrhání těla, pořádáme nájezdy na obchody a po nocích se pachtíme s cukrovím, co budem na tři krále ztvrdlé vyhazovat nebo budeme zoufalí/é, že jsme to zas všechno sežrali a máme o 5 kilo navíc, piglujeme byt, na kterém po první návštěvě s dětmi nebude poznat, že se tam někdo snažil o čistotu. A budem z toho všeho na nervy. A nebo taky ne. ;-)

Věřím, že když se inspirujete mými tipy, tak si ušetříte trochu toho stresu a budete víc v klidu, mít víc času sami na sebe a dopřejete si třeba skvělou koupel, saunu, procházku v zimním lese nebo ve městě, užijte si západy slunce, potkáte se s kamarádkou/bratrem/babičkou...prostě věřím, že si to užijete.

Protože to jde i bez napětí. Protože Vánoce nejsou o cukroví, umyté podlaze a dokonce ani o dárcích. Protože Vánoce jsou o lásce a bytí s těmi, které máme v srdci - ať už fyzicky nebo na dálku. Je to nádherný čas spočinutí, oslavy návratu slunce do našich životů (slunovrat je 21.12.), připomínka křesťanské minulosti, pohanských svátků, propojení s tradicemi a rituály. Je to příležitost. Nepromarněme ji.

S láskou Mirka

 

V případě dotazů na jakoukoli službu, co nabízím, esenciální olej, mladý ječmen nebo chlorellu mi neváhejte napsat na e-mail mirka.papajikova@seznam.cz.
Ráda se vám budu věnovat.

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Kontakt

Mgr. Mirka Papajiková Bankovní spojení:
1795920023/0800

Facebook:
facebook.com/ROZVOJTANCEM
+420 607 282 559 info@mirkapapajikova.cz